Ciekawa jestem, ile osób kiedykolwiek słyszało o fleksagonach... W zasadzie dzisiaj nie przedstawię Wam klasycznego fleksagonu, ponieważ te są figurami płaskimi, ale zasada działania jest podobna, choć konstrukcja jest przestrzenna.
Fleksagon to rodzaj "figury geometrycznej", która po odpowiednim pokolorowaniu i ozdobieniu, obracana, cyklicznie ukazuje ukryte ścianki.
Brzmi to może odrobinę skomplikowanie, ale w zasadzie jest dosyć nieskomplikowane w wykonaniu. W każdym razie, wersja przestrzenna, która poszła na pierwszy ogień.
Potrzebne są tylko:
- flamastry, kredki, cokolwiek do rysowania
- klej
- nożyczki
- papier, który przejdzie przez drukarkę, ale choć trochę sztywniejszy niż zwykły papier do drukarki
- szablon, do pobrania tutaj: http://babbledabbledo.com/wp-content/uploads/2015/03/Flextangles-Template-BABBLE-DABBLE-DO.pdf
1. Wyrysujcie wzór, pamiętając, aby na wszystkich polach o tym samym oznaczeniu (A, B, C, D) znalazł się identyczny - w miarę możliwości - motyw. Jeżeli rombu jest pół, to na tej połówce powinna znaleźć się połowa wzoru z całego rombu. Na szablonie każdy bok rombu posiada drobne oznaczenia, pozwalające na zachowanie "ciągłości" linii powstającego motywu, co nie znaczy, że linia ta ma być linią prostą.
2. Pokolorujcie stworzony wzór według uznania, pamiętając o powtarzalności, bo bez niej efekt końcowy nie jest tak imponujący.
3. Wytnijcie po obrysie.
4. Na pewno już zdążyliście zauważyć, że wyznaczone zostały miejsca na nałożenie kleju (GLUE, END TAB), lecz kleju użyjecie na samym końcu.
5. Zegnijcie papier do środka wzdłuż przerywanej linii, a potem w dwóch kolejnych miejscach, według tego samego schematu.
6. Wygnijcie papier na zewnątrz wzdłuż WSZYSTKICH ukośnych linii, czyli najpierw wzdłuż "prawych" boków rombów, a następnie wzdłuż "lewych"..
7. Już prawie koniec. Nałóżcie "wystające" krawędzie papieru na powierzchnie oznaczone jako GLUE, uprzednio nakładając w te miejsca klej. Ładnie dopasujcie krawędzie, to ważne, żeby fleksagon obracał się płynnie. Dzięki uprzedniemu wyginaniu kartki, figura utworzy się "sama".
8. Teraz pozostaje tylko posmarować klejem krawędzie END TAG. Utworzyć coś na kształt kółka (choć kanciastego) i włożyć te końcówki do otwartego drugiego końca figury.
Zachowajcie cierpliwość nim wypróbujecie swoje dzieło. Niech klej dobrze wyschnie. Starszy, gdy tylko zorientował się o co chodzi - a wcześniej nie powiedziałam mu do czego dążymy - zaczął przekręcać ścianki od razu i niestety ciut mu się kalejdocykl zwichrował.
Komentarze
Prześlij komentarz